T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ISPARTA SÜLEYMAN DEMİREL HAVALİMANI

​​​​​​

Havalimanı Tarihçesi


Havalimanı Tarihçesi


 

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı (IATA: ISE, ICAO: LTFC) 1997 yılında hizmete girmiştir. Isparta, Burdur il merkezleri ile Keçiborlu, Dinar ilçe merkezlerinin ortasındadır.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı toplam 5400 m²`lik iç ve dış hat ortak kullanımlı 1.500000 yolcu / yıl kapasiteli terminali mevcuttur.

Havalimanında 3000x45 metre boyutunda 120 PCN mukavemetinde bir adet beton pist ve 6 uçak kapasiteli, 350x100 ebadında 100 PCN mukavemetinde beton apron bulunmaktadır.

Türk Hava Yolları (THY) tarafından haftanın 7 günü Isparta S.D. Havalimanı-İstanbul Havalimanı olacak şekilde karşılıklı seferler icra edilmektedir.

İstanbul-Isparta İniş Saati: 14:25

Isparta-İstanbul Kalkış Saati: 15:20

Havalimanımız çok yoğun bir şekilde farklı okullar tarafından pilotaj egitimi amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca farklı dönemlerde İrandan charter seferleri düzenlemektedir.

Havalimanımızda konuşlanmış olan tamir bakım ve boya hangarı (Türk Hava Kurumu & Asal Havacılık ortaklığı) faaliyetlerine devam etmektedir.

Önümüzdeki yıl içinde Ankara Etimesgut`ta bulunan Kara Havacılık Okulu Isparta`ya taşınması ve havalimanının askeri sivil ortak kullanımı hedeflenmektedir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü